jergy-talks-andy-winson

Andy WINSON ako ho nepoznáte. Vypočujte si PODCAST JERGYtalks

Podcast plný inšpirácie, v ktorom Andy zdieľa svoju životnú cestu a skúsenosti.

▶aká bolo jeho detstvo

▶ako ho ovplyvnil šport a karate

▶kto ho inšpiroval ako chlapca
▶ako zvládol školu a maturitu
▶o nešťastnom páde na lyžiach
▶ako sa dostal k finančníctvu
▶čo mu prinieslo úspech
▶ako sa začal venovať trénovaniu a koučingu
▶aká je príprava na trojdňový tréning s tisíc ľuďmi
▶ktorý tréning je mu srdcu blízky
▶kedy a ako začať so sebou pracovať
▶o zmysle života

 

Podcast JERGY talks prináša Jerguš Holéczy v spolupráci s aktuality.sk.

Vypočujte si ho na tomto odkaze.

andy

Andy WINSON: Mindset je ako kvetina. Prečítajte si inšpiratívny rozhovor

Na to, či sa nám darí a či sme šťastní má až v 80 % miere vplyv naše nastavenie mysle (mindset). Mindset je ako kvetina. Ak ho nebudete zalievať, uhynie. Mindset je preto potrebné pravidelne vyživovať, a to správnymi informáciami, pretože platí pravidlo – aké informácie denne prijímame, tým sa stávame.

Celý rozhovor si prečítate v rámci informačnej kampane s názvom Strategické HR publikovanej spoločnosťou Media Planet

4 spôsoby, ako úspešne dokončovať.

Poznáte to? Máte cieľ, a rozhodnete sa ho realizovať.  V predstavách si ho vizualizujete, aké to bude keď… Naplánujete si potrebné kroky a plný nadšenia a odhodlania sa pustíte do akcie. Zo začiatku ide všetko ako po masle. Postupne sa rozbehnete až do momentu, kým nenarazíte na prvú prekážku. Postretne vás niečo, čo nebolo v pláne. Vo vašom živote sa vyskytne nečakaná udalosť a zrazu ste nútený venovať jej zvýšenú pozornosť a čas. Alebo sa vám jednoducho nechce, dôjdu vám sily, stratíte motiváciu.  Príde chvíľa, kedy by ste sa na všetko najradšej vykašľali. V mnohých prípadoch sa tak aj stane.

Začnete a neskončíte

Samozrejme, nie vždy to tak musí byť. Záleží od nás a od toho, do čoho sa pustíme. Každý už v živote niečo dokončil. Prinajmenšom základnú školu, ak nie strednú alebo vysokú. Určite mi dáte za pravdu, keď poviem, že najčastejšie dokončujeme to, čo nás baví, alebo to, čo musíme.

V živote vykonávame množstvo každodenných povinností, ktoré dokončujeme automaticky, bez toho aby sme si to uvedomovali.  Takže tvrdenie, že neviete veci dokončovať je vo svojej podstate výhovorkou. Určite si každé ráno a večer skončíte umývať zuby. Neodídete od umývadla s plnými ústami zubnej pasty? Alebo áno? 🙂

Čo nám teda bráni dokončovať niektoré úlohy? Pozrime sa teraz na to z iného uhla pohľadu a zamerajme sa na to, čo všetko vplýva na našu schopnosť dokončovať

   1. Celého slona naraz nezjete. Treba ho najskôr rozporcovať

Najčastejšie nedokončujeme v prípadoch, keď chceme toho stihnúť veľa v krátkom čase. V momente, keď sa do niečoho púšťate, uvedomte si, koľko času tomu treba venovať a čo všetko musíte vykonať. Nie vždy ide všetko hladko, preto myslite aj na prípadne výzvy a komplikácie. Ak je úloha pre vás veľkým sústom, jednoducho si ju podeľte na menšie. 

Dokončovanie totižto uvoľňuje do tela hormón šťastia dopamín. Ak úspešne ukončíte menšiu úlohu, s radosťou sa pustíte do ďalšej. Takto budete mať pocit, že sa vám darí a postupne krok po kroku napredovať. Stratégia plnenia čiastkových úloh vás nakoniec dovedie k veľkému výsledku, ktorý ste chceli na začiatku dosiahnuť.

   2. Prokrastinácia: alebo radšej to odložím na neskôr

Často tiež nedokončujeme veci, ktoré nám “nevoňajú”. Keď máme urobiť niečo nepríjemné, zložité, čo nám je proti srsti, alebo si to vyžaduje veľa práce, sústredenia, pozornosti.

Dokončiť niečo, čo nás nebaví, býva obrovskou výzvou. Napríklad upratovanie garáže či pivnice, alebo si urobiť poriadok v papieroch. Často odkladáme aj vážne a dôležité rozhovory, s partnerom alebo šéfom v práci, zo strachu, ako budú reagovať. Koľko krát ste si povedali, že musíte zavolať svokre. ale predstava toho, čo všetko si vypočujete vás odrádza. Čakáte na vhodnejšiu chvíľu.

Život neustále prináša ďalšie a ďalšie povinnosti a vám sa môže stať, že v priebehu času na niektorú z úloh zabudnete. Nevyriešená záležitosť sa takto môže stať časovanou bombou a vybuchnúť v tej najhoršej možnej chvíli. Určite ste už zažili situáciu, v ktorej ste mali dojem, že sa na vás rúca celý svet. Len ste čakali, čo ešte na vás spadne.

Odkladanie povinností na neskôr, nebýva šťastným riešením. Aj nepríjemné úlohy treba plniť. A úprimne, koľko krát sa vám stalo, že ste niečo dlho odkladali a keď ste to konečne spravili, vôbec to nebolo až také hrozné, ako sa vám to na prvý pohľad zdalo.

Zamyslite sa: Čo konkrétne odkladáte a neviete sa nakopnúť, aby ste to konečne urobili?

    3. Nedokončené úlohy sú zlodeji pozornosti

Pomaly a postupne nás zožierajú z vnútra. Všetky plány sú stále uložené v našom podvedomí a z času na čas si ich pripomíname. Naša krátkodobá aj dlhodobá pamäť majú svoju kapacitu. Ak sa nám nedokončené úlohy hromadia, tie, ktoré sú pre nás menej dôležité môžeme zabudnúť.

To, že si v  hlave držíme veľa informácií naraz, nás oberá o pozornosť. Ťažko sa nám sústredí. Miesto toho, aby sme venovali fokus prítomnosti a aktuálnej činnosti, neustále v myšlienkach odbiehame  k tomu, čo všetko by sme mali ešte urobiť.

Ako si v tomto prípade pomôcť?  Spravte si takzvaný TO DO list alebo zoznam úloh. Naplánujte si všetky úlohy, ktoré musíte spraviť aj termíny dokedy.  Všetko, čo už máte hotové postupne zo zoznamu vyškrtnete. To čo je na papieri sa tak rýchlo nestratí ako to, čo si držíte v hlave. Určite je to spôsob, ako odbremeníte svoju myseľ a získate späť svoju pozornosť.

Skvelým pomocníkom na značenie si dokončených úloh je napríklad diár úspechu R.A.D. Napríklad, každý deň si doň zapisujte svoje tri najdôležitejšie úspechy. Všetko, čo ste v priebehu daného časového úseku dokončili, si dokážete zvedomiť v týždennom a mesačnom zhodnotení. Ľudia, čo pravidelne pracujú s diárom R.A.D. sú v dokončovaní úloh efektívnejší.

    4. Vytvorte si vlastný systém

Mnoho ľudí si nevie určiť priority a zaoberá sa nepotrebnými vecami. To, čo je dôležité, odkladajú na neskôr. Často sa stáva, že popri plnení úlohy podľahnú zlodejom pozornosti ako sú sociálne siete, neustále prichádzajúce správy, maily, či telefonáty. Akonáhle začnú robiť, hneď ich niečo vyruší. Zahľadia sa z okna, idú si spraviť kávu, či spýtať sa niečo kolegu. V skutočnosti za úspešným dokončovaním stojí schopnosť sústrediť sa a vytrvať.

Žijeme v rýchlej dobe preplnenej informáciami. Predošlé generácie neboli nútene zaoberať sa toľkými podnetmi v tak krátkom časovom úseku. To čím sa my zaoberáme počas dňa či týždňa, oni riešili mesiace alebo vôbec. Informačné technológie a internet nás neustále bombardujú novými podnetmi.

Ak nemáme správne nastavený systém, môžeme sa dostať do kolobehu nestíhania, tlaku, stresu a pocitu, že sme vlastne nič nespravili. Popri povinnostiach by ste nemali zabudnúť aj na čas na oddych, relaxáciu, meditáciu a vyčistenie hlavy. Ak ste dlhodobo zavalený množstvom povinností a nedokončených úloh, v najhoršom prípade môžete vyhorieť. 

Zavedením systému si uvedomíte, že, každá vec má svoje miesto a každá úloha svoj správny čas.

Ako však takýto systém vytvoriť? Zoberte si na pomoc diár úspechu R.A.D. V ňom nájdete návod ako si usporiadať harmonogram dňa. Akým spôsobom žijete svoj deň, tak žijete aj svoj život. Veľkou pomocou môže byť pre vás zavedenie pravidelných rituálov. Po čase sa stanú vo vašom živote samozrejmosťou a vy sa budete môcť lepšie sústrediť na priority.

Máte niečo nedokončené? Nevyjasnené? Čo prvé vám napadlo? S najväčšou pravdepodobnosťou to, čo vás ťaží najviac. Môžete to dokončiť hneď teraz? Alebo si stanovte najbližší možný termín, kedy tak učiníte. Nenechávajte to len tak svojvoľne plávať.

Odteraz sa pýtajte sami seba a to niekoľkokrát denne, čo musíte urobiť preto, aby ste svoje otvorené úlohy v čo najkratšom čase vyriešili. Urobte si z toho nový návyk. Hľadajte spôsoby ako sa to dá, nie výhovorky, prečo to nejde. 1 dokončená úloha má totiž väčšiu hodnotu ak 5 rozrobených.

Rich and successful. Handsome young man in formalwear throwing m

6 + 1 nevyhnutných krokov na ceste k bohatstvu.

Čo pre vás znamená bohatstvo? Keď sa zameriate na toto slovo, čo prvé vám napadne?

Hojnosť? Dostatok? Zabezpečenie? Mať všetko, čo potrebujete? Blahobyt vo všetkých oblastiach života? Sloboda? Nezávislosť? Pre každého z nás znamená niečo iné.  Mnoho ľudí túži po bohatstve, ale nikdy si neuvedomili, čo to pre nich vlastne znamená.  Tiež aký vzťah je medzi bohatstvom a ich víziou budúcnosti, akú úlohu zohráva v ich snoch a  cieľoch? Ako súvisí s  poslaním, ktoré napĺňajú?

Ak pracujete s Diárom R.A.D, hneď v úvode je cvičenie, v ktorom prechádzate cestou od poslania ku konkrétnym cieľom. Pri vyjadrení svojho poslania sa zamýšľate, akým človekom sa túžite jedného dňa stať, kým chcete byť, či ako chcete prispieť k tvorbe lepšieho života na Zemi? Predstavujete si vtedy sami seba ako človeka, ktorí sa uskromní s tým čo má, pre ktorého je jedinou prioritou prežiť dnešnú náročnú dobu v zdraví a mať dobré vzťahy v rodine? Alebo pri vízii budúcnosti, keď uvažujete nad tým, ako by mal vyzerať váš život za 5, 10 alebo 20 rokov stiahnete aj ďalej? To, kým sa túžite stať, čo všetko by ste dokázali vytvoriť, koľkým ľuďom pomôcť, zrazu vrhá na bohatstvo celkom iné svetlo. Už to nie je len o prežívaní zo dňa na deň, s presvedčeniami v štýle chudoba cti netratí, bohatým brať a chudobným dávať, či bohatstvo je pôvodom všetkého zla.

Predstavte si, aké by to bolo, ak by mal každý človek dostatok všetkého čo potrebuje. O koľko by ľudia boli pokojnejší a šťastnejší. Nemuseli by sa obávať o to, z čoho zaplatiť bývanie, liečbu, stravu… Preto je dosahovanie bohatstva v dnešných časoch tak aktuálnou témou.

Dobre, ale nemôžeme byť všetci bohatí, to sa predsa nedá, na Zemi nie je dostatok pre každého, mohol by niekto namietnuť. Bohatstvo však neznamená mať nadbytok a plytvať. Verte, je tu dosť pre každého. Bohatý človek, napĺňa svoje poslanie a realizuje svoje sny, tvorí hodnoty a je za ne odmenený. Naše sny sa vzájomne prelínajú do jedného veľkého spoločného sna. Vďaka tomu nám do života prichádzajú tí správni ľudia. Tak vznikajú spolupráce a vzťahy.

Ako teda nadobudnúť bohatstvo? Aké kroky musíte nevyhnutne spraviť aby ste ho dosiahli?
1. Uverte v seba a poznajte svoje schopnosti.

Ak budete jednostaj o sebe pochybovať, hovoriť ako na to nemáte a porovnávať sa s druhými, ťažko nájdete dostatok síl a motivácie pustiť sa do akcie. Pamätajte, ste tou najlepšou verziou samého seba! Presne taký, aký ste. Nik nie je ako vy. Máte tu svoje jedinečné miesto. Do vienka vám bolo dané všetko, čo potrebujete. Je v poriadku, ak ste počas života zablúdili. Už ste sa našli, inak by ste nečítali tieto riadky. Kráčajte k svojmu bohatstvu.

2. Robte, čo vás baví a adekvátne ohodnoťte svoju prácu.

Zbohatnúť tým, že denno-denne robíte pre peniaze čo vás nebaví, bude asi dosť náročné. Dá sa akurát prežívať. Všimnite si bohatých? Kto z nich zarába aktivitami, ktoré neznášajú? Asi nikto. Tvoria spoločnosti, tímy ľudí a prácu, ktorú nemajú radi, delegujú. Čo vás baví tak, že by ste to vedeli robiť aj zadarmo? Možno to už popri práci robíte, len sa bojíte vypýtať si za to odmenu vo forme peňazí. Ešte tak za kávičku, čokoládku, fľašku vínka to by šlo, ale pýtať si peniaze? Mnoho ľudí totižto nepozná hodnotu svojej práce a času. Často je to dané výchovou. Rozhodne ak túžite po bohatstve, a po tom, aby ste zo svojich obľúbených aktivít mohli kráľovský žiť. Musíte sa vedieť oceniť aj finančne.

3. Majte pod kontrolou výdaje.

Bohatí ľudia poznajú svoje čísla a riadia sa nimi. Presne vedia koľko peňazí k nim prichádza, aj na čo všetko ich míňajú. Koľkí z vás robíte domáce účtovníctvo a máte prehľad o vašich mesačných nákladoch, napríklad na sladkosti, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu, alkohol, palivo, autoservis, reštaurácie a kaviarne. Koľko ste minuli len tak pre radosť, koľko na nevyhnutné výdaje, alebo koľko ušetríte a investujete. Väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje ako míňajú svoje ťažko zarobené peniaze. Na tému ako mať svoje výdaje pod kontrolou, píšem viac vo svojej knižke Mysli, Konaj, Zbohatni, kde učím systém hospodárenia siedmich džbánov, ktorý používam aj ja sám. Zaznamenáte si svoj celkový mesačný príjem a percentuálne rozdelíte do jednotlivých podúčtov alebo obálok. Takto presne viete, koľko si môžete dovoliť minúť na jednotlivé oblasti. Je to veľmi efektívny spôsob hospodárenia s peniazmi. Vyskúšajte.

4. Správna stratégia a akcia.

Nemať peniaze a byť chudobný sú dva rôzne stavy. Nemať peniaze je dočasný stav, chudoba dlhodobý. Považujete sa za chudobného? Rýchlo toto presvedčenie zmeňte! Inak budete naďalej smrdieť grošom. Správne nastavenie mysle je základ. Ako sa dopracovať k bohatstvu? Potrebujete vedieť, ako peniaze zarobiť. Následne ako ušetriť. Potom ich rozmnožiť a ochrániť. Správna stratégia a akcia je na vás. Môžete sa poradiť s odborníkmi, inšpirovať sa ľuďmi, ktorí už dosiahli to, po čom túžite vy, alebo si prečíta už spomínanú knižku Mysli, konaj, zbohatni. V konečnom dôsledku rozhodnúť sa a kráčať po ceste k bohatstvu musíte vy sami. 

5. Investujte do vzdelania.

Načo, veď na internete je toľko informácii aj zadarmo. S týmto názorom sa stretávam pomerne často. Súhlasím, ak začínate, alebo ste v situácii, kedy sa potrebujete odraziť od dna. Určite z nich čerpajte. Dostanú vás však len na určitú úroveň. Každý mentor, učiteľ a stratég poskytuje časť svojich poznatkov bezplatne, lebo vie, že tí, ktorí chcú viac, ktorí sú ochotní na sebe pracovať a uspieť, pôjdu ďalej. Kúpia si hodnotné informácie, ktoré im v konečnom dôsledku ušetria na zbytočných výdajoch a znásobia zisky. Každý úspešný človek pravidelne investuje do svojho vzdelávania sa napredovania. Je to totižto najziskovejšia investícia. Pokojne sa ich na to spýtajte. Každý mesiac by ste si mali vyčleniť nejaké financie na vzdelávanie. Túto oblasť by ste rozhodne nemali podceniť

6. Vymeňte bezpečie za primerané riziko.

Chudobní ľudia potrebujú na všetko záruku. Potrebujú sa cítiť v bezpečí. Poznáte tento spôsob myslenia? Najskôr mi niečo daj, sprav niečo ty pre mňa a potom možno spravím ja niečo pre teba. Ako môžem dôverovať že to naozaj spravíš? Chudobní žijú v neustálej nedôvere a strachu, že ich niekto okradne a zoberie im aj to málo, čo majú. Áno stáva sa to, čomu dávame pozornosť, to si priťahujeme do života. Bohatí ľudia sú schopní prekonať strach a vystúpiť poza svoju komfortnú zónu, neboja sa riskovať. Risk je zisk, poznáte to. Poznajú však mieru rizika a minimalizujú ho. Dávajú viac, ako sa od nich očakáva.

1 dôležitá rada na záver:  Vytrvajte!

Posledný a ten najdôležitejší krok. Vytrvajte. Niekedy to bolí. Ale bolesť vás robí silnejších. Možno zablúdite a ocitnete sa v slepej uličke, tak sa vráťte späť a pokračujte. Možno narazíte na prekážku a budete ju musieť obísť alebo preliezť. Ak spadnete, postavte sa a choďte ďalej. Hľadajte spôsoby. Ak vám niečo nevyjde, poučte sa z toho a spravte to nabudúce inak. Každý jeden človek, ktorí je tam, kde túžite byť vy, to zvládol. Každý má za sebou svoj vlastný príbeh a prešiel cestou, ktorá nebola jednoduchá. Pracujte na sebe, neustále sa zlepšujte a úspech sa dostaví. Nevzdávajte sa! Držím vám palce.