1. Celého slona naraz nezjete. Treba ho najskôr rozporcovať
Najčastejšie nedokončujeme v prípadoch, keď chceme toho stihnúť veľa v krátkom čase. V momente, keď sa do niečoho púšťate, uvedomte si, koľko času tomu treba venovať a čo všetko musíte vykonať. Nie vždy ide všetko hladko, preto myslite aj na prípadne výzvy a komplikácie. Ak je úloha pre vás veľkým sústom, jednoducho si ju podeľte na menšie.
Dokončovanie totižto uvoľňuje do tela hormón šťastia dopamín. Ak úspešne ukončíte menšiu úlohu, s radosťou sa pustíte do ďalšej. Takto budete mať pocit, že sa vám darí a postupne krok po kroku napredovať. Stratégia plnenia čiastkových úloh vás nakoniec dovedie k veľkému výsledku, ktorý ste chceli na začiatku dosiahnuť.
2. Prokrastinácia: alebo radšej to odložím na neskôr
Často tiež nedokončujeme veci, ktoré nám “nevoňajú”. Keď máme urobiť niečo nepríjemné, zložité, čo nám je proti srsti, alebo si to vyžaduje veľa práce, sústredenia, pozornosti.
Dokončiť niečo, čo nás nebaví, býva obrovskou výzvou. Napríklad upratovanie garáže či pivnice, alebo si urobiť poriadok v papieroch. Často odkladáme aj vážne a dôležité rozhovory, s partnerom alebo šéfom v práci, zo strachu, ako budú reagovať. Koľko krát ste si povedali, že musíte zavolať svokre. ale predstava toho, čo všetko si vypočujete vás odrádza. Čakáte na vhodnejšiu chvíľu.
Život neustále prináša ďalšie a ďalšie povinnosti a vám sa môže stať, že v priebehu času na niektorú z úloh zabudnete. Nevyriešená záležitosť sa takto môže stať časovanou bombou a vybuchnúť v tej najhoršej možnej chvíli. Určite ste už zažili situáciu, v ktorej ste mali dojem, že sa na vás rúca celý svet. Len ste čakali, čo ešte na vás spadne.
Odkladanie povinností na neskôr, nebýva šťastným riešením. Aj nepríjemné úlohy treba plniť. A úprimne, koľko krát sa vám stalo, že ste niečo dlho odkladali a keď ste to konečne spravili, vôbec to nebolo až také hrozné, ako sa vám to na prvý pohľad zdalo.
Zamyslite sa: Čo konkrétne odkladáte a neviete sa nakopnúť, aby ste to konečne urobili?