Meškajú? Po tomto článku ťa to už nerozhádže!

Business woman late at conference

Na základe našich skúseností a presvedčení interpretujeme správanie druhých a často si to berieme osobne. Existuje spôsob, ako si tieto interpretácie vieme preformulovať a za konaním druhých nájsť pozitívny úmysel.

Za každým konaním je pozitívny úmysel

Ľudia sú vo svojej podstate dobrí a v danom momente konajú najlepšie, ako vedia. Za konaním každého človeka je snaha cítiť sa dobre a viera v pozitívny výsledok. Prečo sa potom stáva, že nám správanie druhých ľudí dokáže ublížiť?

NLP tréner a expert na transformáciu myslenia Andy Winson vysvetľuje: 



“Jeden zo základných princípov neurolingvistického programovania je práve to, že za každým správaním človeka je nejaký pozitívny úmysel.” 

Naša „mapa sveta“ ovplyvňuje naše reakcie

Každý máme vlastnú „mapu sveta“, vytvorenú z našich skúseností a hodnôt, ktorá má svoje hranice. Keď niekto tieto limity prekročí, narazí na naše presvedčenia a my si to môžeme interpretovať ako osobný útok. Prečo je to tak?

Spúšťače nepríjemných pocitov – ako ich rozpoznať?

Spájame si to so situáciami z minulosti, kedy sa nám podobná situácia opakovala a vyvolávala v nás negatívne pocity. Ak ti prekáža meškanie druhých, spomeň si na situáciu, kedy si sa takto cítil. Kde si sa tento pocit naučil? Práve to je tvoj spúšťač. Uvedom si, čo ti tento spúšťač spôsobuje.

Ako sa sami traumatizujeme?

Tento spúšťač nám spôsobuje nepríjemné pocity a bolesť, pretože útočí na našu hodnotu. Zaujímavé pritom je, že si tieto pocity vytvárame sami. Ak tvoj priateľ alebo obchodný partner neustále mešká, môžeš si myslieť, že mu na tebe nezáleží. Ale skús sa zamyslieť – koho si v minulosti neustále čakal?

Meškanie nie je osobný útok

Najhoršie, čo môžeme urobiť, je brať si meškanie druhých osobne. Vytvárame si presvedčenie, že ak niekto mešká, znamená to, že si nás neváži. Na základe tohto presvedčenia si stanovíme, že my sami budeme vždy načas a meškanie u iných nás potom irituje.

Daj čakanie do iného rámca – využijem čas pre seba!

Meškanie druhých si vieme prerámcovať a dať mu iný význam. Namiesto „čakania na niekoho“ si môžeme povedať: „Mám chvíľku pre seba.“ Môžeš si skontrolovať e-maily, prečítať knihu alebo si jednoducho oddýchnuť. Zrazu sa z frustrácie stane príležitosť.

„Je dôležité hľadať pozitívny úmysel za každým správaním človeka, pretože nám to pomáha lepšie reagovať na konfliktné situácie a chápať druhých,“ dopĺňa Andy Winson.

 Pochopenie neznamená súhlas, ale rešpekt

To, že druhého pochopíme, neznamená, že s ním súhlasíme. Každý sa na situáciu pozerá zo svojej perspektívy. Zamestnanec môže vnímať prepúšťanie negatívne, zatiaľ čo majiteľ firmy ho vidí ako nevyhnutný krok na prežitie spoločnosti.

Ako si interpretáciou meškania uľahčiť život?

Keď ťa nabudúce vyruší meškanie alebo iné správanie druhých, skús sa spýtať: „Aký môže mať tento človek za tým pozitívny úmysel?“ A hlavne, využi ten čas pre seba! Myšlienky o meškaní sa možno objavia, ale dôležité je, ako ich spracuješ. Postupne sa naučíš, že negatívne emócie môžu trvať už len sekundy namiesto hodín.

Odkaz na podporný podcast

Ak ťa táto téma zaujala, pozri si najnovší podcast Andyho Winsona Ako zvládať konflikty s NLP | Pochopte správanie druhých .
Prihlásiť sa k odberu novinek

© 2021 Akadémia Andyho Winsona, so sídlom Ľubochnianska 4, 831 04 Bratislava, IČO: 50540335, email: akademia@andywinson.com, tel: +421 908 777 808
Všeobecné obchodné podmienky | Zásady spracúvania osobných údajov | Formulár na odstúpenie od zmluvy

Business woman late at conference

Transformačný balík

Objav Svoju Silu

Objavte zdroj vašej skutočnej sily a posuňte sa k cieľom rýchlejšie než si dokážete predstaviť. Spoznajte príbehy obyčajných ľudí, ktorým sa podarilo nadobro zmeniť svoj život a ako sa to môže podariť aj vám.